FAQ

Co je gingivitis neboli zanícená dáseň?

Onemocnění dásní způsobené převážně bakteriemi, které jsou usazené v krčkové oblasti a mezizubním prostoru. Projevuje se zarudlou, nateklou a na podnět krvácející dásní.
Zánět dásní je problém, které laik nemusí rozpoznat. Většina lidí tímto onemocněním však trpí. Léčba je jednoduchá. Návštěva dentální hygienistky, která odstraní zubní kámen, zubní plak a provede vhodný výběr pomůcek dentální hygieny a naučí klienta si zuby správně čistit.

Co je parodontitis neboli parodontitida?

Onemocnění závěsného aparátu zubu, nejčastěji chronické. Parodontitida má několik stádií. Z neléčeného zánětu dásní se v průběhu let stává parodontitida. Její příznaky jsou: zarudlá dáseň, krvácení, zápach z úst, viklavost zubů, výtok hnisu, parodontální kapsy a poddásňový zubní kámen.

Potřebuji návštěvu u dentální hygienistky?

Ano, dentální hygiena je vhodná pro všechny a v každém věku. Pocit čistých zubů si zamilujete.
U bezzubých čelistí (nejčastěji u malých dětí a seniorů) není co čistit, ale i tak hygienistka může přispět radou jak v případě dětí pečovat o sliznici a jak postupovat dále po prořezání zubů. U seniorů může hygienistka poradit s výběrem pomůcek a prostředků k ošetření zubních náhrad.

Je toto ošetření bolestivé?

Při dentální hygieně bolest nečekejte, ale celé ošetření příjemné také není. Máte přece jen stále otevřená ústa plnící se vodou z ultrazvuku a dalšími nástroji, které se starají o čistotu vašeho chrupu. Výsledek však stojí za to.

Pigmentace a jejich odstranění:

Pigmentace jsou tmavé skvrny na zubech (nejčastěji způsobené pitím kávy, červeného vína, tmavých a bylinkových čajů, kouřením), které je možné odstranit buď depurací, nebo pískováním. Depurace se provádí za pomoci depuračních kartáčků nebo kalíšků a depurační pasty. Pískování s pomocí tlaku vzduchu, vody a písku (soda bicarbona určená k těmto účelům), krásně odstraňuje pigmentace.
Pozor, pískování není vhodné pro astmatiky.

Mohu přijít, i když mám velmi citlivé zuby?

Každá citlivost zubů je specifická a má jinou příčinu. Ošetření je tedy vhodné i pro klienty s citlivými zuby.

Mohu přijít, i když mám rovnátka?

Klienti, kteří mají fixní rovnátka, by měli docházet na dentální hygienu pravidelně.
V některých případech i jednou za čtvrt roku. Nejvhodnější variantou je provedení první dentální hygieny ještě před samotným nasazením fixních rovnátek.

Jak je to s bělením?

Bělení lze provést u klientů, kteří nemají porušenou zubní sklovinu a mají naprosto zdravé dásně.
Není vhodné pro těhotné a kojící ženy.

V ordinaci nabízím metodu domácího bělení. Provedeme otisk zubů pro zhotovení nosičů. Do nosičů se při každém použití (na noc) aplikuje speciální přípravek s peroxidem, aby bělení probíhalo šetrně a pozvolna.

Kdy dentální hygienu zrušit?

Když onemocníte (rýma, chřipka) nebo se Vám objeví opar či afty. Po zahojení je již možné provést dentální hygienu.